Czym jest stawka WIBOR

Czym jest stawka WIBOR
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

finanse (23)WIBOR – inaczej Warsaw Interbank Offer Rate, to oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym, ustalane w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Jest wyznaczany dla następujących okresów: ON, TN, SW, 2, 1M, 3M, 6M, 9M, 1Y, czyli na 1 dzień, na 1 dzień począwszy od jutra, na tydzień, na dwa tygodnie, na 1 , 3, 6, 9 miesięcy oraz 1 rok. WIBOR 1M wynoszący 1,65% oznacza, że jeden bank drugiemu jest skłonny udzielić pożyczki na 1 miesiąc, z oprocentowaniem 1,65%.

Dla zwykłego zjadacza chleba są to wartości niedostępne. Nawet stosunkowo tanie kredyty hipoteczne zakładają marżę ( czyli dodatkowy zarobek banku ) na poziomie ok. 2%. Pozwala to bankowi z jednej strony zaproponować klientom depozytowym ciekawe warunki lokat, a z drugiej strony, pożyczać pozyskane w ten sposób pieniądze, z zarobkiem który umożliwia wypracować zysk oraz pokryć ewentualne ryzyko niespłacalności.

O ile w wypadku kredytów długoterminowych, jak na przykład hipoteczne, bank podaje oprocentowanie w formie WIBOR+marża, o tyle w wypadku kredytów gotówkowych koszt odsetek jest podawany jako wartość całkowita. Trudno w takiej sytuacji oszacować, jaka jest rzeczywista marża banku.

Podobne wpisy o gospodarce oraz biznesie:

about author

admin

related articles

Frazy kluczowe: highlightersmink, drążenie foremników, rozstępy biceps, Tynk mozaikowy Lakma, Fotoodmładzanie żary, balayage fryzjer kraków, markizy Kęty, vetrex-v90-alphaline, docieplenie granulatem Radom, złomowanie auta tarnobrzeg, zeltiq Warszawa

Ankieta:

Czy w Piasecznie usługi rachunkowe są na wysokim poziomie i dobrej cenie?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Polecamy:

  • Portal z firmami informatorem o instytucjach

    Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważną rolę w aktualnym świecie gra handel i biznes. Obecnie mówi się, że całe nasze życie kręci się wokół pieniądza, gdzie większość społeczeństwa prowadzi wyścig szczurów o dodatkową kwotę pieniędzy. Szczególnie jest to zauważalne od momentu, kiedy panuje nieustający kryzys gospodarczy i finansowy dotykający również Polskę. Ceny zamiast…

    Read more
  • Biuro podatkowe

  • Usługi księgowe

  • System kolejkowy

  • Meble do biura